Mivel foglalkozik a traumatológiai szakrendelés?
A traumatológia, azaz baleseti sebészet a sérüléseket követő elváltozások kezelésével, valamint a sérült testrész anatómiai állapotának és funkciójának helyreállításával foglalkozik. Traumás esemény esetén valamilyen mechanikai behatás miatt csonttörés, izomsérülés, ficam, rándulás, zúzódás, esetleg ideg, ér vagy ín sérülés jön létre. A traumatológus feladata ezek felismerése, diagnosztizálása és megfelelő kezelése, így megszüntetve a kialakult kóros állapotot.
Intézetünkben nyitvatartási időben, zárt kéz-és lábsérüléseket – mint a ficam, rándulás, húzódás – van lehetőségünk akut módon diagnosztizálni, ellátni. Ilyen esetekben is kiemelten fontos, hogy a páciens baleset után minél hamarabb forduljon szakorvoshoz, a sérült testrész leggyorsabb és legteljesebb gyógyulása érdekében. Egyéb traumás esetekben az akut ellátást követően kontroll vizsgálatokra, rehabilitációs kezelésekre, valamint a gyógyulás előrehaladásának ellenőrzésére és segítésére van lehetőség.
Gyakran előfordul, hogy egy korábbi sérülés okoz ismét panaszokat a sérült testrészen, esetleg egy rosszul gyógyult törés vagy visszamaradt elváltozás okoz problémákat. Ilyen esetekben traumatológusaink vállalják a korábbi diagnózis felülvizsgálatát és segítenek a teljes gyógyulás elérésében. Korrekciós műtéti beavatkozás, a szakorvos javaslatára egynapos sebészeti beavatkozás keretein belül megvalósítható.

Mikor forduljunk traumatológus szakorvoshoz?
Háztartási balesetek például vágásos sérülések, illetve a kisebb égési, forrázási sérülések esetén. Munkahelyi balesetek, például akadályozó tényező miatti elesés, illetve a kéz sérülései. Egyéb esetek: ízületi fájdalmak, idegbecsípődések, lumbago, ischias. Sportbalesetek, végtagsérülések: törés, ficam, zúzódás, húzódás, rándulás, horzsolás, kéz-, és láb sérülések esetén.
Mi történik a vizsgálat során?
- A szakorvos elkészíti az anamnézist (kórelőzményt)
- A fizikális vizsgálat keretében az orvos vizsgálja a fájdalom intenzitását
- Megtekintés: az ízületek alaki vizsgálata
- Funkcionális vizsgálat: kis-, és nagyízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka) mozgásterjedelmének és deformitásainak, tengelyeltéréseinek vizsgálata
- Ezt követően diagnosztikai sorrendet állít fel, labor-, esetleges ultrahang, röntgen, MR vagy CT vizsgálatokra kiterjesztve. A képalkotó vizsgálatokat túlnyomórészt intézményünkben a szakorvosi vizsgálattal egyidőben el tudjuk végezni, egyéb esetekben partnerintézményeinknél biztosítunk időpontfoglalást.
- A leletértékelés keretében, amennyiben szükséges, gyógyszert és/vagy gyógyászati segédeszközt ír fel, illetve szükség szerint további szakterületre irányítja a pácienst.
Milyen módszerekkel gyógyítunk?
- injekciós kezelések: fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, ízületi porcpótló injekció adása
- gipsz felhelyezése
- műtétek: szükség esetén műtétek megszervezése partnerintézményeinkben, betegségtől függően egynapos sebészeti ellátás keretében, vagy kórházi fekvőbeteg osztályon a vizsgáló szakorvos javaslata alapján
Mennyi időt vesz igénybe a vizsgálat?
Körülbelül 30 perc.
Hogyan lehet bejelentkezni a szakrendelésre?
Szakrendelésünkre bejelentkezhet személyesen, telefonon vagy online!