A mozgásszervi betegségek körébe tartozik a végtagi csontok, ízületek és inak betegsége, az izombetegségek egy része, valamint a gerincoszlop csigolyáinak és a környező lágyrészeknek az elváltozása.
Az ortopéd szakorvos feladata, hogy a mozgásszervi panaszokkal hozzá forduló betegnél a panaszok okait megtalálja és az ennek megfelelő kezelést határozzon meg. A kivizsgálás során gyakran van szükség valamilyen képalkotó diagnosztikai eljárásra (RTG, CT, MR vizsgálatra). A szakorvos által megállapított elváltozások kezelése lehet műtéti és nem műtéti. A nem műtéti kezelések például gyógyszeres kezelés, fizikoterápia, gyógytorna, stb. A műtéti kezelés során gyakran az elváltozás eltávolítását, korrekcióját végezi a szakorvos.
Milyen tünetekkel/ panaszokkal forduljunk ortopéd szakorvoshoz?
Leggyakoribb betegségek, panaszok, amelyekkel az ortopédia rendelést érdemes keresni:
- ínhüvelygyulladás
- isiász
- gerincferdülés
- lúdtalp, sarkantyú
- térdfájdalom
- vállfájdalom
- derékfájdalom
- könyökfájdalom
- a csípőfájdalom (kopás, pattanó csípő)
- a Achilles-ín fájdalom
- ízület közeli nyáktömlők gyulladásos fájdalma
Mi történik a vizsgálat során?
- A szakorvos elkészíti az anamnézist (kórelőzményt), amely során kikérdezi a pácienst a családban esetlegesen előforduló betegségekről: Kikérdezi a pácienst a saját, megelőző betegségeiről (törés, rándulás, izületi gyulladás, stb.), esetleges műtéti beavatkozásokról.
- A fizikális vizsgálat keretében az orvos vizsgálja a fájdalom intenzitását
- Tisztázza az életmódból adódó (otthoni és munkahelyi), mozgásszervekkel kapcsolatos körülményeket
- Tartás-, és járásvizsgálatot végez (ízületi tengelyeltérések – mellkas, gerinc és az ízületek alaki vizsgálata)
- Elvégzi a gerinc funkcionális vizsgálata, kis-, és nagyízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka) mozgásterjedelmének és deformitásainak, tengelyeltéréseinek vizsgálata
- Lábdeformitások vizsgálata
- Ezt követően diagnosztikai sorrendet állít fel, labor-, esetleges ultrahang, röntgen, MR vagy CT vizsgálatokra kiterjesztve. A képalkotó vizsgálatokat túlnyomórészt intézményünkben a szakorvosi vizsgálattal egyidőben el tudjuk végezni, egyéb esetekben partnerintézményeinknél biztosítunk időpontfoglalást.
- A leletértékelés keretében, amennyiben szükséges, gyógyszert és/vagy gyógyászati segédeszközt ír fel, illetve szükség szerint további szakterületre irányítja a pácienst.
Milyen módszerekkel gyógyítunk?
- injekciós kezelések: fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, ízületi porcpótló injekció adása
- műtétek: szükség esetén műtétek megszervezése partnerintézményeinkben, betegségtől függően egynapos sebészeti ellátás keretében, vagy kórházi fekvőbeteg osztályon a vizsgáló szakorvos javaslata alapján
Mennyi időt vesz igénybe a vizsgálat?
Körülbelül 20 perc.
Hogyan lehet bejelentkezni a szakrendelésre?
Szakrendelésünkre bejelentkezhet személyesen, telefonon vagy online!
Comments