Az endoszkópos vizsgálatok az emésztőrendszer betegségeit derítik fel. Felfedezhetők vele a gyulladások, a daganatok, a szűkületek és a vérzések, illetve lehetővé teszik a szövettani mintavételt is. Egészségközpontunkban lehetőség van az endoszkópos vizsgálatok altatásban történő elvégzésére, így elkerülhető a vizsgálattal járó kellemetlenség, valamint az esetleges fájdalom.

Endoszkópos vizsgálatot az alábbi tünetek esetén javasolt végezni:
- Nyelési nehézség-, fájdalom
- Égő érzés a nyelőcsőben
- Hasfájás, hasmenés, hányás, vérhányás
- Véres széklet, megváltozott székelési szokások
- Jelentős fogyás
- 50 év felett időszakosan (évente), panasz-tünet nélkül is javasolt (a vastagbélrák megelőzése, esetleges korai felfedezése miatt)
Az endoszkópia fajtái:
- Gyomortükrözés (gasztroszkópia)
- Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia)
- Rövid vastagbéltükrözés (szigmoidoszkópia)
- Végbéltükrözés (anoszkópia, rektoszkópia)
Mit kell tennie a vizsgálat előtt?
Az endoszkópos vizsgálatokat kizárólag előzetes gasztroenterológiai konzultáció és megfelelő, alapos előkészület után, a legtöbb esetben laboratóriumi vizsgálatot követően végezzük el.
A gyomortükrözést éhgyomorra, a vastagbéltükrözést pedig kellően kitisztított bélszakaszon végezzük, ezért a gyomortükrözés előtt 6-8 órával ne étkezzen, folyadékot pedig a vizsgálat előtt 4-6 órával már ne fogyasszon!
Vastagbél-tükrözés esetén, a vizsgálatot megelőző napon folyékony étrendet tartson; magas rosttartalmú ételt és apró magvas gyümölcsöket (kivi, szőlő) a vizsgálatot megelőző 3 napban már ne fogyasszon!
A vizsgáló orvosa által felírt előkészítő oldatot (Picoprep), amely a bélszakasz kitisztítására szolgál, az előírt útmutató alapján fogyassza el.
Szükséges, elengedhetetlen gyógyszereit a vizsgálat reggelén, minimális vízzel mindenképpen vegye be.
Mi történik a vizsgálat során?
A vizsgálatot endoszkóppal (flexibilis, keskeny cső, kamerával a végén) végezzük, amellyel a szakorvos képet kap a vizsgált szervek állapotáról és szerkezetéről, esetleges rendellenességeiről.
Teendők endoszkópos beavatkozások után:
- Amennyiben garatérzéstelenítésben történt a vizsgálat, (gyomortükrözést követően) a vizsgálatot követően 1-1,5 óráig ne egyen vagy igyon, ugyanis a félrenyelés és a nyelv sérülésének veszélye állhat fent! A vizsgálatot követő első 24 órában óvatos, mértéktartó étel-, illetve italfogyasztás javasolt.
- Amennyiben altatásban történik a beavatkozás, feltétlenül javasoljuk, hogy kísérővel érkezzen.
- Az altatás miatt 24 órás pihenő javasolt, amely során javallott a munkából való távolmaradás, az autóvezetés és alkoholfogyasztás tilalma.
- Altatást követően 4-6- órán át javasoljuk az intézményünkben való tartózkodást, ahol kényelmes, komfortos, 2 ágyas szobákban, állandó szakápolói felügyelet mellett pihenhet, hozzátartozójával együtt.
- Nagyon ritkán otthon is szükség lehet 1-2 napig fájdalomcsillapító gyógyszer használatára, ilyenkor javasolt kikérni a kezelőorvos tanácsát az alkalmazandó gyógyszert tekintve.
- Amennyiben szövettani mintavétel történt a beavatkozás során, a szakvéleményre a szövettani vizsgálat beérkezéséig várni kell.
- Otthoni panasz esetén, a beavatkozást végző orvosnak jelezze a panaszát.
Mennyi időt vesz igénybe a vizsgálat?
A vizsgálat időtartama körülbelül 1 óra.
Hogyan lehet bejelentkezni a szakrendelésre?
Szakrendelésünkre bejelentkezhet személyesen, telefonon vagy online!
Comments